Vršovický zámeček

15.04.2018

Rangherka (také Vršovický zámeček) je bývalá továrna na výrobu hedvábí, dnes novorenezanční reprezentativní budova z poloviny 19. století. Pojmenovaná je podle svého prvního majitele Giuseppe Rangheriho. Budova je státem chráněnou kulturní památkou. Do roku 1974 zde sídlil Obvodní národní výbor Prahy 10.

Budova stojí v Městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice.

Před několika stoletími byla na místě dnešního zámečku Štočkovská vinice a viniční usedlost nazývaná Špendlíkářka. V 70. letech 18. století se zde usadil italský obchodník Giuseppe Rangheri z Lombardie. Tento muž se zasloužil o rozvoj upadajícího hedvábnictví tím, že obnovil starší morušové sady pod pražskými městskými hradbami a vysadil nové zejména v oblasti dnešních Vinohrad. Za Koňskou branou založil morušovou školku.

Po jeho smrti pokračoval v jeho díle syn Enrico (Jindřich) Rangheri, který koupil rozsáhlý pozemek za kostelem sv. Mikuláše a usedlost Špendlíkářka. Ve 40. letech 19. století zde vystavěl dvoupatrovou stavbu, která sloužila k chovu bource morušového. Po Rangheriho smrti budova i sad několikrát vystřídaly majitele, až se jím v roce 1882 stala vršovická obec. Na místě vykáceného morušového sadu zřídila dnešní Heroldovy sady. Továrna na hedvábí prošla v letech 1899-1900 přestavbou v novorenesančním stylu. Od této doby začala budova připomínat historický zámeček.

V průběhu času byla v budově umístěna škola, různé úřady a také sídlo Národního výboru Prahy 10, který tu sídlil do roku 1974, kdy se přestěhoval do nové budovy na sídlišti Vlasta ve Vršovické ulici. V 80. letech 20. století byla budova Rangherky opuštěna a sloužila jako skladiště. Pro veřejnost byla přístupná pouze obřadní síň.

Vršovický zámeček je v majetku hl. m. Prahy a spravuje ji městská část Praha 10. Budova byla po dlouhou dobu neudržovaná, konstrukce byly napadeny plísněmi. Původní plán z roku 2002, který předpokládal přestavbu Rangherky na hotel podle projektu architekta Jakuba Masáka, nebyl realizován.

Provoz nově zrekonstruovaného zámečku byl zahájen v dubnu roku 2014.

V zámečku jsou poskytovány komplexní celoroční pobytové služby seniorům: Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10. Zámeček nabízí místa až pro 75 seniorů a zároveň zde funguje reprezentativní obřadní síň, ve které se konají svatby a vítání nejmenších občánků.

Hotel Aladin, Košická 230/12, Praha 10 - Vršovice
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky